Wyrok TSUE: Czy komornik sądowy może podwyższyć opłatę egzekucyjną o kwotę VAT?
Do Sądu Rejonowego w Sopocie wpłynęła skarga kuratora dłużniczki, wobec której przeprowadzone zostało postępowanie egzekucyjne przez komornika sądowego przy w/w sądzie. Skarga obejmowała wniosek o ustalenie, czy podatek VAT jest już wliczony w kwotę opłat egzekucyjnych i tym samym nie można doliczać go do podstawy takiej opłaty.
Sąd Rejonowy w Sopocie zwrócił się do Sądu Najwyższego z zapytaniem odnośnie zagadnienia poruszonego przez kuratora dłużniczki. Według Sądu Rejonowego w Sopocie budzi ono poważne wątpliwości, dlatego też zawiesił postępowanie do momentu otrzymania rozstrzygnięcia od Sądu Najwyższego. Orzeczeniem z dnia 27 lipca 2017 r. o sygn. III CZP 97/16 Sąd Najwyższy orzekł, że komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach, o kwotę VAT. Zdaniem Sądu Najwyższego niezamieszczenie w ustawie o komornikach wzmianki o możliwości doliczenia kwoty VAT do opłaty egzekucyjnej powoduje, że opłatę tę – na podstawie art. 29a ust. 1 w związku z ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT – należy traktować jako należność brutto, zawierającą już VAT.
Po podjęciu postępowania przez Sąd Rejonowy w Sopocie, komornik wystąpił z wnioskiem, aby sąd zwrócił się z do TSUE o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w tej sprawie odnośnie zgodności z dyrektywą 2006/112. Pytania dotyczyły zgodności rozwiązania przedstawionego przez SN z europejskim systemem VAT oraz zasadą neutralności tego podatku wywodzoną z wyżej wspomnianej dyrektywy, w szczególności jej art. 1, art. 2 ust. 1 lit. a) i c) oraz art. 73 w związku z art. 78 akapit pierwszy lit. a) oraz czy komornik, w ramach ogólnej zasady proporcjonalności występującej w prawie europejskim, ma wszystkie odpowiednie narzędzia do wykonywania obowiązków podatkowych, w sytuacji gdy opłaty egzekucyjne zawierają już w sobie kwotę VAT.
TSUE w wyroku z dnia 10 kwietnia 2019 r. o sygn. C-214/18 stwierdził , iż: przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienionej dyrektywą Rady 2013/43/UE z dnia 22 lipca 2013 r., oraz zasady neutralności podatku od wartości dodanej (VAT) i proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie praktyce administracyjnej właściwych organów krajowych, takiej jak będąca przedmiotem postępowania głównego, zgodnie z którą przyjmuje się, że VAT od usług świadczonych przez komornika sądowego w ramach postępowania egzekucyjnego jest zawarty w pobieranych przez niego opłatach egzekucyjnych.
Osoby chcące zagłębić się w interpretację TSUE, zapraszamy do lektury pełnego wyroku pod linkiem: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=212848&pageIndex=0&doclang=pl&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=4332873