25 kwietnia 2019 w Wydarzenia

Trzy książki o edukacji na długi weekend majowy

Jeśli już wiesz wszystko o telemarku, a temat edukacji jest obecnie na topie i chciałbyś przy grillu rzeczowo skomentować sytuację polskiej edukacji – te pozycje są dla Ciebie… Czyli kilka propozycji lektur na czas weekendu majowego od Partnera naszej Kancelarii – mec. Arkadiusza Skrobicha.

  • Jesper Juul „Kryzys szkoły. Co możemy zrobić dla uczniów, nauczycieli i rodziców”

Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą, a w tej krótkiej książeczce zawarł swoje obserwacje na temat szkoły. Przeczytanie jej nie zajmie Ci więcej niż 3 godziny, ale jeśli chcesz znać streszczenie to najważniejsze tezy znajdziesz tu: https://swiadomaedukacja.pl/kryzys-szkoly-jesper-juul/

  • Małgorzata Pomianowska (redaktor naukowy), Małgorzata Stańczyk (redaktor naukowy) „O szkole od nowa. Rozmowy o edukacji”

Książka to zbiór wywiadów z praktykami, nauczycielami, akademikami o tym jaka jest polska szkoła, jaka powinna być i jakie wyzwania przed nią stoją.

Po jej przeczytaniu uświadomiłem sobie następującą rzecz: w polskiej szkole panuje tzw. pruski model edukacji. O określonej godzinie siedzisz w bezruchu w grupą rówieśników i przekazują Ci określoną wiedzę z jednego przedmiotu. Wychodzisz do domu i dostajesz pracę domową, żeby się ta wiedza utrwaliła. Jak taka szkoła ma przygotować do życia, w którym 95% ludzi, których znam nie przychodzi do pracy na określoną godzinę, rozwiązuje złożone problemy w zespołach złożonych z różnorodnych (także kulturowo) osób, komunikacja między członkami zespołu jest podstawową kompetencją, wiedza jest narzędziem do rozwiązania problemu a nie celem samym w sobie (trzeba ją pozyskać)? Praca w domu to nadgodziny i nie są zasadą.

  • Przemysław Sadura „Państwo, szkoła, klasy.”

Ostatnia propozycja to książka oparta na badaniach socjologicznych, z której dowiesz się, dlaczego emigranci z Polski wolą szkołę angielską od polskiej. Dlaczego „klasa ludowa” nie lubi szkoły. Dlaczego w Polsce dochodzi do reprodukcji elit, a edukacja jako „winda do świata elit” nie działa.

Miłej lektury!

Materiały zamieszczone na stronie internetowej Kancelarii Prawnej SQUARE mają charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Prawna SQUARE, ani jej pracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach oraz ewentualne działania podjęte w oparciu o takie materiały.
Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej lub informacji dotyczących kwestii poruszonych na stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Prawną SQUARE poprzez formularz kontaktowy, wiadomość e-mail lub telefonicznie na numer wskazany w stopce.

The materials and information posted on the SQUARE Legal website are provided for general information purposes only and do not constitute legal advice. SQUARE Legal and its employees are not responsible for any errors or deficiencies in the posted materials or information, and any actions taken based thereon.
Should you be interested in obtaining legal advice or information on issues discussed on the SQUARE Legal website, do not hesitate to contact us directly via phone, online contact form or e-mail.