Czy profesor Maciej Szpunar lubi hip hop, czyli o samplingu
Profesor Maciej Szpunar, Pierwszy Rzecznik Generalny TSUE, wydał opinię, w której wskazuje, że sampling narusza prawa producenta fonogramu jeśli jest dokonywany bez jego zgody. Sampling to użycie fragmentu utworu muzycznego w nowo utworzonym utworze muzycznym. Właściwie od początku sampling budził wątpliwości prawne. Obrońcy takiej formy korzystania z cudzego utworu wskazywali na wolność tworzenia (inspiracji cudzym utworem), prawo cytatu, dozwolony użytek prywatny jako podstawy prawne sankcjonujące takie działanie.
Rzecznik wskazał natomiast, że prawo krajowe nie może stanowić o wyjątkach dotyczących wykorzystania sampli, ponieważ stanowiłoby to naruszenie praw wynikających z dyrektywy 2001/29. A ponadto sampling nie korzysta z prawa cytatu, ponieważ nie koresponduje z pierwotnym utworem ale wtapia się nowy utwór. Dodatkowo ochrona fonogramu nie narusza wolności tworzenia jako prawa podstawowego Unii Europejskiej.
Naszym zdaniem generalny zakaz samplingu ograniczy wolność tworzenia. Producent fonogramu będzie mógł zmonopolizować najmniejszy fragment fonogramu (kilka nut) nawet jeśli pierwotne połączenie nie miało charakteru twórczego a było np. banalnym, oczywistym połączeniem nut. Orzeczenie TSUE może mieć kolosalny wpływ na branżę muzyczną.
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – zapewne jak każdy profesor prawa. 🙂