BREXIT odroczony do 31 października 2019 r.

15 kwietnia 2019 - Bez kategorii

W dniu 11 kwietnia 2019 r., podczas unijnego szczytu w Brukseli, zapadła istotna decyzja w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przywódcy zgodzili się na przełożenie terminu tzw. brexitu aż do dnia 31 października 2019 r. Nadal możliwe są jednak różne warianty wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Przede wszystkim, jeśli Wielka Brytania zdoła wcześniej ratyfikować „umowę wyjścia”, to opuści Unię Europejską odpowiednio przed dniem 31 października 2019 r. Jeśli natomiast do zatwierdzenia takiej umowy nie dojdzie do dnia 23 maja, Wielka Brytania będzie zobowiązana do przeprowadzenia majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego – w przeciwnym razie opuści Wspólnotę bez żadnej umowy już w dniu 1 czerwca 2019 r.

W zależności zaś od tego, czy dojdzie do „miękkiego” czy też „twardego” brexitu, konsekwencje tego wystąpienia będą nieco odmienne. Mając na względzie powyższe, już w najbliższym czasie na naszym blogu przybliżymy Państwu, z jakimi skutkami dla przedsiębiorców wiązać się może wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z zastosowaniem okresu przejściowego (tj. wskutek ratyfikowania „umowy wyjścia”) bądź bez okresu przejściowego (tzw. „twardy brexitu”).